Wyszukaj na stronie

Newsletter

Dopisz się do naszego newsletter'a. Wiedz pierwszy o nowościach na rynku! Zobacz nasz aktualny newsletter!

Sklep Eltron

Certyfikat ISO

Złoty płatnik

10 nierozważnych rzeczy, które doświadczeni ludzie robią przy pomiarach elektrycznych

05.04.2019

 

Każdy, kto zarabia na życie pracując z urządzeniami i sieciami elektrycznymi, szybko nabywa zdrowego dystansu do każdego przedmiotu, który, nawet przy założeniu niewielkiego prawdopodobieństwa, może być pod napięciem. Czasem jednak konieczność szybkiej realizacji określonego zadania, lub uruchomienia kluczowego elementu sieci, może doprowadzić do niezachowania należytej ostrożności i w efekcie do popełnienia trywialnego błędu, nawet przez najbardziej doświadczonego elektryka. Poniższa lista została opracowana jako krótkie przypomnienie, czego nie należy robić przy wykonywaniu pomiarów elektrycznych.

 

  1. Wymiana oryginalnego bezpiecznika na tańszy “zamiennik”. Jeśli Twój cyfrowy multimetr spełnia aktualne standardy bezpieczeństwa, ten właśnie bezpiecznik to specjalny bezpiecznik piaskowy, który został zaprojektowany, aby rozłączyć obwód zanim przeciążenie porazi Twoją rękę. Gdy wymieniasz bezpiecznik w multimetrze cyfrowym pamiętaj, aby użyć bezpiecznika właściwego
  2. Użycie kawałka drutu lub metalu do zwarcia bezpiecznika. Może to się wydawać szybkim i dobrym rozwiązaniem, gdy zabraknie Ci nagle zapasowego bezpiecznika, lecz jest to jedyne, niepewne zabezpieczenie przed skokiem napięcia, które zmierza w Twoją stronę.
  3. Użycie przyrządu pomiarowego, nieodpowiedniego do danego zadania. Ważne jest, aby dopasować multimetr cyfrowy do pracy, jaką masz do wykonania. Upewnij się, że Twój przyrząd pomiarowy ma kategorię CAT odpowiednią do zaplanowanego zadania, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność zamiany multimetrów w ciągu dnia.
  4. Zakup najtańszego multimetru. Zawsze można później kupić lepszy model, prawda? Możesz już nie zdążyć, jeśli zostaniesz ofiarą wypadku, ponieważ ten tani przyrząd nie będzie miał funkcji zabezpieczających, które przecież powinien posiadać. Szukaj przyrządów przetestowanych przez niezależne laboratoria.
  5. Noś przy sobie okulary ochronne. Wyjmij je. Załóż. Jest to ważne. Tak samo postępuj z izolowanymi rękawicami i odzieżą ognioodporną.
  6. Praca pod napięciem. Wyłączaj obwód zawsze, gdy jest to możliwe. Jeśli sytuacja wymusza pracę pod napięciem, korzystaj z odpowiednio izolowanych narzędzi, załóż okulary ochronne lub osłonę na twarz oraz izolowane rękawice, zdejmij zegarek i inną biżuterię, stój na izolowanej macie i noś odzież ognioodporną, a nie zwyczajną odzież roboczą.
  7. Niestosowanie prawidłowych procedur zapobiegania przypadkowemu włączeniu urządzeń.
  8. Trzymanie obu rąk na testowanym urządzeniu. Nie wolno! Pracując z obwodami pod napięciem należy pamiętać o starej zasadzie elektryków. Trzymaj jedną rękę w kieszeni. Zmniejsza to ryzyko utworzenia zamkniętego obwodu elektrycznego w obrębie klatki piersiowej, którego częścią byłoby serce. Powieś lub odłóż miernik, gdy jest to możliwe. Staraj się unikać trzymania go w rękach, aby zminimalizować narażenie się na efekty stanów nieustalonych.
  9. Zaniedbywanie jakości przewodów pomiarowych. Przewody pomiarowe są ważnym elementem, decydującym o bezpieczeństwie użytkowania multimetrów cyfrowych. Upewnij się, że również przewody pomiarowe odpowiadają kategorii CAT Twojego środowiska pracy. Stosuj przewody pomiarowe z podwójną izolacją, osłoniętymi złączami, osłonami na palce i powierzchnią antypoślizgową.
  10. Ciągłe korzystanie ze starego narzędzia diagnostycznego. Nowoczesne przyrządy pomiarowe wyposażone są w funkcje zabezpieczające, o których kilka lat temu nawet nikt nie słyszał. Funkcje te warte są, aby wzbogacić o nie sprzęt, co będzie kosztować mniej, niż wizyta na pogotowiu.

 

Międzynarodowe standardy bezpieczeństwa

 

 


Produkty Zawartość strony Pliki

Dystrybucja

© 2015 by ELTRON

Created by Webini