Wyszukaj na stronie

Newsletter

Dopisz się do naszego newsletter'a. Wiedz pierwszy o nowościach na rynku! Zobacz nasz aktualny newsletter!

Sklep Eltron

Certyfikat ISO


Złoty płatnik

Nieziemska współpraca - Polski łazik na Marsie

15.05.2017

ELTRON został sponsorem wrocławskiej grupy studentów PWr skupionych wokół projektu SCORPIO. Grupa startuje w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge budując łaziki marsjańskie i konkurując na symulowanej bazie marsjańskiej w USA.

 

Symulowana Baza na marsie

 

Szlakiem Kościuszki

Budowa łazików marsjańskich to ciekawe zajęcie. Ze względu na innowacyjność projektu, ciężko jest znaleźć gotowe rozwiązania. Pozwala to wykazać się kreatywnością, ale też jest dużym problemem, kiedy tych pomysłów brakuje. Nasza praca w kole to ciągła nauka na błędach i doskonalenie projektów. Jedynym sposobem doskonalenia konstrukcji jest jej sprawdzenie w naturalnych warunkach. Hm… Ciężko jest wysłać łazik na Marsa, ale na symulowanej bazie marsjańskiej w USA panują zbliżone warunki. Dlatego naszym głównym celem każdego roku jest zakwalifikowanie się do konkursu University Rover Challenge, który się tam odbywa i sprawdzenie naszego Scorpio w ekstremalnych warunkach podczas zadań, jakie wykonywałby na Marsie i porównanie go do konstrukcji innych drużyn. Bez tego nie ma mowy o rozwoju! Organizatorzy nam nie pomagają – z roku na rok poziom zawodów jest coraz wyższy i zadania, z którymi musimy się zmierzyć – coraz trudniejsze. Na najbliższych zawodach po raz pierwszy musimy wykazać się autonomicznością. Nasz łazik będzie musiał pokonać trasę i wykonać zadanie bez naszej pomocy. Przez cały rok programowaliśmy go tak, aby poszło mu jak najlepiej. Można powiedzieć, że nasze dziecko dorasta i zaczyna radzić sobie samodzielnie.

 

łazik marsjański

 

Pomysł czyli geneza całości

Skąd pomysł na budowę łazików marsjańskich? Grupa szalonych studentów stwierdziła, że chce zająć się budową pojazdów niekonwencjonalnych. Tak powstało nasze koło. Zobaczyliśmy międzynarodowy konkurs University Rover Challenge i wiedzieliśmy, że właśnie to chcemy robić. Tak powstał Scorpio I, czyli nasz pierwszy łazik. Nazwa nieprzypadkowa, ponieważ manipulator umiejscowiony na tyle robota sprawiał, że przypominał on skorpiona. Od tego czasu wiele się zmieniło. Następne konstrukcje były zupełnie inne od poprzedników, aż dotarliśmy do obecnej, szóstej wersji, czyli Scorpio X. Nazwę zawdzięcza on fascynacji działaniami Elona Muska i jego firmy SpaceX. Zawarliśmy w nim wszystko to, co najlepsze w poprzednich łazikach oraz kilka nowości. Szczególnie dumni jesteśmy z naszych kół – opony wykonane z wojskowego , trudnościeralnego materiału – Cordury, to strzał w dziesiątkę. Manipulator z sześcioma stopniami swobody pozwala nam bez problemu manewrować ramieniem i wykonywać nawet skomplikowane zadania, a zaprogramowany algorytm sprawia, że łazik w tym roku będzie w stanie też wykonać przejazd autonomiczny.

 

łazik marsjański

 

Kim jesteśmy i co nas kręci

26 studentów, zafiksowanych na punkcie inżynierii kosmicznej. To właśnie Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, realizujące Projekt Scorpio. Zajmujemy się budową łazików marsjańskich. Działamy na Politechnice Wrocławskiej i od 2009 roku budujemy nasze konstrukcje. Aktualnie kończymy nasz szósty łazik marsjański, który niewiele przypomina swój prototyp. Stworzyliśmy autorskie rozwiązania, które pozwalają nam być w ścisłej czołówce drużyn na świecie. Ale o nich opowiemy nieco później. W wolnych chwilach zajmujemy się promocją inżynierii kosmicznej w Polsce. Eventy, wystawy, prelekcje – możecie nas spotkać wszędzie! Od galerii handlowych, przez szkoły po branżowe konferencje. Nasz łazik nie może narzekać na nudę. Plany na przyszłość? Już w czerwcu będziemy walczyć z najlepszymi drużynami na prestiżowych zawodach University Rover Challenge w symulowanej bazie marsjańskiej. Cel jest prosty – wygrać. Trzymajcie za nas kciuki!

 

łazik marsjański

 

 

 

 


Produkty Zawartość strony Pliki

Dystrybucja

© 2015 by ELTRON

Created by Webini