Wyszukaj na stronie

Newsletter

Dopisz się do naszego newsletter'a. Wiedz pierwszy o nowościach na rynku! Zobacz nasz aktualny newsletter!

Sklep Eltron

Certyfikat ISO

Złoty płatnik

Nowy superkomputer którego moc będziemy mierzyć w exaFLOPSach z Chin

18.01.2017

Od 4 lat pierwszą pozycję wśród najwydajniejszych komputerów na świecie zajmują Chińczycy dzięki swoim superkomputerom Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) o wydajności 33,86 PFLOPS i jego następcy Sunway TaihuLight o mocy obliczeniowej 93 PFLOPS powstałemu w 2016 r.

Ale nawet to nie zaspokoiło ambicji inżynierów z Chin, bo już teraz budują superkomputer dzięki któremu przejdziemy z ery petaflopsów na eksaflopsy.

Aktualny lider Sunway TaihuLight ma moc 93 petaflopsów czyli potrafi wykonać 93E15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. 

 

Jednostka FLOPS (FLoating point Operations Per Second) to liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest jednostką mocy obliczeniowej używaną szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest ona bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS oznaczającej liczbę instrukcji procesora na sekundę.

 

Nowo budowany komputer z Chin dokona kolejnego skoku w wydajności a jego moc będziemy już mierzyć nie w petaflopsach, a w eksaflopsach, gdzie exaFLOPS (EFLOPS) to 1E18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Czyli 1 i osiemnaście zer operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

 

Prowadzone prace skupione są od razu nad trzema superkomputerami. Pierwszy wykorzystuje procesory x86, drugi CPU ARM, a trzeci procesory Sunway. Ten, który będzie działał najlepiej będzie bazą dla omawianego eksaflopsowego superkomputera.

W planach jest uruchomienie nowego super komputera do roku 2020.


Produkty Zawartość strony Pliki

Dystrybucja

© 2015 by ELTRON

Created by Webini